İlk Elektronik Mühendisleri

İlk Elektronik Mühendisleri

İLK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ

 

RİFAT YALINÇ

1951 yılında Gazimağusa’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Gazimağusa’da tamamladı. Askerlik mükellefiyetini lise sonrası dönemde yerine getirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Fakültesi, Elektronik ve Haberleşme Bölümünden 1975 Şubat döneminde mezun oldu. 1 Nisan 1975 yılında başlayan Devlet kadrolarındaki görevi 15 Eylül 1999 yılında kadar sürdü. Ercan ve Geçitkale Devlet Havaalanlarının kuruluşunda Elektronik Mühendisi olarak görev yaptı. 1 Nisan 1975 tarihinde başlayan Sivil Havacılık Dairesi (SHD) serüveni 15 Eylül 1996 yılına kadar devam eder. 21 yıllık mesleğinde Başmühendis, Teknik İşler Şübe Amiri ve Müdür Muavinliği görevlerini sürdürdü. 1996-1999 yılları arasında farklı hükümetlerin elektrikten sorumlu bakanlıklarında “Bakanlık Müdürü” ve “Elektrikten Sorumlu Müşavir” sıfatlarıyle görev yaptı.

 

 

 

 

ÖZCAN BUNDAK

 

Özcan Bundak, 1948 yılında Baf kasabasında doğdu. ilk okul , orta okul ve liseyi Limasol'da tamamladı. Üniversiteyi,  İstanbul Teknik Üniversitesi  Elektronik Yüksek Mühendis olarak bitirdi. Mezuniyetten sonra bir müddet İstanbul'da görev yaptı. 1974 Barış Harekatı'ndan sonra Kıbrısa döndü  ve1 Nisan 1975 ' ten itibaren Sivil Havacılık Dairesi'nde elektronik mühendesi olarak 1994 yılına kadar çalıştı. Kıbrısın hem Türk, hem de Rum tarafının dahil ''İlk Kadın Elektronik Mühendisi''dir.1994 -2010 yılına kadar özel bir şirkette idareci olarak çalıştı. Bu tarihten itibaren ise emeklidir. İlk Kadın Mühendis Özcan Bundak, boş zamanlarında dernek faaliyetlerine katkı koyarak ve golf oynayarak zamanını geçirmektedir.

 

 

 

DİNÇER ÇAĞIN

1950 yılında Lefkoşa’da doğdu.  İlk ve orta eğitimini Lefkoşa’da tamamladı. Askeri hizmetleri aşamasında Bayrak Radyosunda iki yılı aşkın bir süre teknisyen olarak çalıştı. Askerlik hizmetlerinden sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik bölümünde üniversite eğitimini alarak 1973 yılı Haziran ayında bu fakülteden Elektrik – Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. 1974 – 1975 yıllarında bir yıl Girne Alsancak’ta bulunan Amerikan Radyo istasyonunda çalıştıktan sonra 1 Nisan 1975 tarihnde Sivil Havacılık kadrosuna geçti. Sivil Havacılık Dairesi’de çalıştığı süre içerisinde aldığı Fulbright Bursu ile ABD’ye giderek University of Florida’da 1979-1980 yıllarında Master eğitimi almıştır.  Master tezini “Instrument Landing Systems” (ILS) üzerine yapmış ve özel olarak Ercan Havaalanı için özel bir ILS anten sistemi tasarımı yapmıştır. Master eğitiminden sonra Sivil Havacılık’ta 1 Kasım 1986 yılına kadar çalışmış ve Devlet Memurluğundan ayrılarak kendi özel işini kurmuştur. Devlet memuriyeti sırasında ve sonraki yıllarda beş yıl Elektrik Mühendisleri Odası Başkanlığı yapmıştır.   SOS Çocuk Köyü kuruluşunda proje mühendisi ve koordinatör olarak görev almış ve derneğin kurucu başkanlığını yapmıştır. Özel iş hayatına atıldığı 1987 yılı başından günümüze kadar ortağı bulunduğu şirkette çalışmaya devam etmektedir. Dinçer Çağın, evli olup iki kızı ve üç torunu vardır.