Hava Trafik Şube Amirliği

Hava Trafik Şube Amirliği

HAVA TRAFİK ŞUBE AMİRLİĞİ

 

Hava Trafik Kontrol'ün Amacı:

Hava Trafik Kontrol Merkezi’nin amacı uçaklar arasında ve manevra sahasındaki uçaklar ile manialar arasında çarpışmaları önlemek, hava trafiğin hızlı, emniyetli ve düzenli bir şekilde uçmalarına yardımcı olmaktır.

 

Ülkemizde Sağlanmakta Olan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri

Ercan Tavsiyeli Hava Sahası dahilinde uçuşların emniyetli, düzenli ve en az gecikme ile gerçekleştirilmesi amacı ile verilen Hava Trafik Kontrol Hizmeti 3 temel kategoride sağlanmaktadır.

1. Saha Kontrol Hizmeti (ACC): Kontrol Sahalarındaki kontrollü uçuşlara verilen ATC Hizmeti,

2. Yaklaşma Kontrol Hizmeti (APP): Bir veya birden fazla meydana iniş/kalkış yapan kontrollü uçuşlara verilen ATC hizmeti

3. Meydan Kontrol Hizmeti (TWR): Bir meydan manevra sahasında ve meydan civarında uçan bütün hava araçları için verilen ATC hizmetini sağlamaktadır.

Ercan Hava Trafik Yönetim Merkezinde bu uçuşların emniyetini sağlayan 42 personel vardiya sistemi ile 7 gün 24 saat tüm Ercan Tavsiyeli Hava Sahası’na hizmet vermektedir.

Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından alınan adaylar Ankara DHMİ Esenboğa Havalimanı'nda yaklaşık 15 ay Temel ATC kursuna katılıp başarılı olan adaylar Hava Trafik Kontrolörü olma yolunda ilk adımı atmış olurlar. Hava Trafik Kontrolörü olabilmek için azami dikkat, pratik zeka, hız, doğru karar ve üç boyutlu düşünme yeteneği gibi özel niteliklere sahip olmak, iyi derecede ingilizce ve bilgisayar kullanabilmek gerekmektedir.

Yapılan iş gereği her an can ve mal kaybına yol açabilecek bir pozisyonda çalışmakta olan Hava Trafik Konrolörlerinin görevlerini başarıyla yerine getirebilecek kapasitede ve her zaman eğitimin ön planda olması gerekmektedir.

 

Koral KAĞCAN

Hava Trafik Kontrol Şube Amiri (a)

E-mail: info.havacilik@gov.ct.tr

İrtibat: 0 392 231 46 38

0 392 600 51 00 Dahili: 5118